اهمیت مطالعه در مورد خوابگاه ها

بشرا یعقوبیان 1397/05/14 تعداد بازدید:‌ 281 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

اهمیت مطالعه در مورد خوابگاه ها

نیاز به مطالعه در مورد زندگی در خوابگاه:

مطالعه و انجام تحقیقات در هر زمینه ای به بهبود وضعیت در آن زمینه کمک خواهد کرد. زیرا هر مطالعه قادر است کمبودهای موجود را آشکار کند و برای برطرف کردن سریع و صحیح این کمبودها، راهکارهای مناسب ارائه دهد. وضعیت زندگی دانشجویان ساکن در خوابگاه دخترانه و پسرانه نیز می تواند از جمله موضوع های بسیار با اهمیت در انجام مطالعات باشد. گرچه تحقیقات انجام شده طی دوره های مختلف در این زمینه بسیار است، اما با توجه به وجود متغیرهای فراوان اجتماعی ، دامنه این تحقیقات روز به روز می تواند گسترده تر شود. به طوری که با انجام مطالعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از شرایط کمی و کیفی خوابگاه ها، مسئولین و مالکان می توانند به بهبود وضعیت مسکن های دانشجویی کمک کنند. نیاز به مطالعه در مورد شرایط زندگی در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های پسرانه و دخترانه در کوچکترین خوابگاه های فعال در شهرستان ها تا بزرگترین مجتمع های دانشجویی در کلان شهرها دیده می شود.

خوابگاه خودگردان

وجود مطالعاتی در قالب طرح های پایان نامه کارشناسی ارشد و همچنین رساله دکترا، توانسته است نکات مهمی از زندگی دانشجویی در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های دانشجویی دخترانه و پسرانه را به دنیای خارج از خوابگاه انتقال دهد. زیر اکثریت این تحقیقات توسط خود دانشجویان ساکن در خوابگاه های دانشجویی که درک درست و ملموسی از شرایط زندگی در خوابگاه دارند، انجام گرفته است. مطالعه این تحقیقات برای آن دسته از افرادی که خوابگاه های پسرانه  و دخترانه را با پادگان های نظامی اشتباه گرفته اند، ضروری است.

پانسیون خودگردان

همچنین می توان گفت که حداقل فایده این مطالعات، شفاف سازی مشکلات و کمبودهای رایج در خوابگاه های دانشجویی پسرانه و دخترانه به افرادی است که برای بهبود این شرایط می توانند قدم مثبتی بردارند.

زمینه های متنوع برای انجام مطالعات در خوابگاه:

در سال های اخیر خوابگاه های دانشجویی و خوابگاه های کارمندی دانشجویی دخترانه و پسرانه که به عنوان مهمترین مسکن های دانشجویی مورد استفاده متقاضیان خوابگاه قرار گرفته است، به محل اقامت موقت بسیاری از دختران و پسران دانشجو تبدیل شده است. حضور قشر جوان در یک مکان واحد، مستلزم انجام مطالعات گسترده در مورد شرایط زندگی و شیوه کنار آمدن با شرایط موجود در آن مکان است. انجام تحقیقات در تمام زمینه های مادی و معنوی، کمک شایانی به پیشرفت و ایجاد بهبود در وضعیت زندگی ساکنین خوابگاه های دانشجویی خودگردان و دولتی خواهد داشت.

اقامتگاه خودگردان

بررسی سطح امکانات رفاهی:

 بررسی سطح امکانات رفاهی به عنوان یکی از موضوعات مهم، می تواند در نشان دادن کمبودهای موجود در خوابگاه ها و اقامتگاه های دانشجویی مفید باشد. اهمیت مطالعه در این مورد زمانی مشخص خواهد شد که اثرات مثبت رفع کمبودهای مربوط به امکانات رفاهی در عملکرد دانشجویان ساکن در خوابگاه، بازتاب داده شود. انجام مطالعات در خوابگاه ممکن است طی روندی یک ساله انجام شود اما رفع کمبودهای شناسایی شده طی این مطالعات بدون شک روند چندساله ای را باید طی کند تا به نتیجه مطلوب برسد.

پانسیون دانشجویی

رعایت حقوق معنوی:

مطالعات گسترده ای می تواند در رابطه به رعایت حقوق معنوی ساکنین خوابگاه انجام شود. یکی از ویژگی های مهمی که تنوع و گستردگی را در این زمینه سبب می شود، ورود نسل های جدید به خوابگاه است. دانشجویانی که طی دو دهه متفاوت پا به زندگی خوابگاهی می گذارند، در بسیاری از ویژگی های فردی و اجتماعی متفاوت هستند. در نتیجه بر اساس مطالعات انجام شده در ده های قبل، نمی توان نیازهای روحی و معنوی ساکنین جدید را شناسایی و برای رفع آن ها تلاش کرد. با این وجود رعایت حقوق معنوی یکی از بنیادی ترین نیازهای بشر است که دانشجویان ساکن در خوابگاه ها و پانسیون های دانشجویی پسرانه و دخترانه از این اصل مستثنی نیستند.

پانسیون کارمندی ادامه مطلب و خوابگاه های بیشتر را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها