اهمیت مسائل روانی در خوابگاه دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1398/12/04 تعداد بازدید:‌ 383 دسته‌بندی: خوابگاه

اهمیت مسائل روانی در خوابگاه دانشجویی
اهمیت توجه به سلامت روان در جامعه:
ﺳﻼﻣﺖ روان در جهان پرتنش انسان امروز مقوله ای بسیار پیچیده و مهم است. به طوری که امروزه ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻳﻜﻲ از شاخص های اساسی در ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺳﻼﻣﺖ ﻋﻤﻮﻣﻲ اﻓﺮاد جامعه در ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﻣﻲ ﺷـﻮد و ﻣﻔﻬـﻮم آن ﻋﺒـﺎرت است از اﺣﺴﺎس سرحال ﺑﻮدن، اﻃﻤﻴﻨﺎن ازﻛﺎرآﻣﺪي ﺧﻮد، اﺗﻜﺎء ﺑﻪ ﺧﻮد، داشتن ظرفيت رقابت، اعتماد به خود در بروز توانایی ها، داشتن همش هیجانی و در نهایت پویا و فعال بودن. فردی با این مشخصات در جامعه به عنوان شخصی معرفی می شود که از سلامت روان برخوردار است و با استفاده از نیروی بالقوه ی فکر در پويايي و كارآمدي هر جامعه نقش مفید و مثبتی ايفا مي كند. خوابگاه تهران
نیاز به مشاور در سنین نوجوانی:

دوره دانشجویی و زندگی در شرایط خوابگاه دخترانه و خوابگاه پسرانه در تهران و سایر شهرها سبب می شود که بیماری با سرعت و شدت بیشتری خود را نشان دهد. یکی از راهکارها در جلوگیری از افزایش آمار افسردگی در میان دانشجویان، به ویژه دانشجویان ساکن در خوابگاه، این است که در مدارس بر سلامت روان دانش آموزان بیشتر تمرکز شود. وزارت آموزش و پرورش در این زمینه مسئولیت اصلی را بر عهده دارد، زیرا راهنمایی و مشاوره  نیاز به حمایت دارد. استخدام نیروهای بیشتر در امر مشاوره برای مدارس، باعث افزایش ارتباط سالم دانش آموزان با مشاوران دلسوز خواهد شد. همچنین یادگیری امر مشاوره در این سن، فرد را آماده می کند که بعدها در زندگی آینده خود، مراجعه به مطب روانشناسان و مشاوران را امری تعریف شده تلقی کند. حل شدن مسائل و حساسیت های مربوط به سن نوجوانی در مدارس، سبب می شود دانش آموزان این مشکلات و حساسیت ها را به مرحله دانشجویی و اقامت در خوابگاه دخترانه و پانسیون پسرانه تهران و دیگر شهرها، انتقال ندهند.

خوابگاه پسرانه
اهمیت حضور مشاور در دانشگاه:

در آیین نامه تشکیل مراکز مشاوره دانشجویی در دانشگاه ها آمده است، با توجه به اینکه دانشگاه، خوابگاه دانشجویی دخترانه و پسرانه و محیط های دانشجویی، مجموعه ای از تعداد قابل ملاحظه نخبگان و فرهیختگان جامعه هستند، پس حمایت های روانی، ذهنی، اجتماعی و رفاهی ضروری است. ایجاد مهارت در تصمیم گیری های صحیح، مقابله با تنش ها و هیجانات روزمره، افزایش اعتماد به نفس و… در این قشر، نیازمند آموزش های دقیق می باشد. بنابراین همراه با تلاش در پیشگیری از افسردگی و دیگر آسیب های اجتماعی، بهبود سطح بهداشت روان در دانشجویان امری ضروری است.

خوابگاه پسرانه

نیاز به توجه کافی در وضعیت خوابگاه:

مسئولان امور دانشجویی باید به این نکته توجه کنند که خوابگاه دانشجویی پسرانه برای دانشجویان تنها به منزله جایی برای خواب نیست. مسئله امنیت و ایجاد آرامش روانی در دانشجویان ساکن در خوابگاه، لازمه دست یابی به وضعیت مطلوب علمی است. به نظر می رسد که توجه به نقش حمایت اجتماعی در کاهش افسردگی بتواند نتایج سودمندی را به دنبال داشته باشد. حضور مشاور در خوابگاه‌ها سبب می شود افت تحصیلی دانشجویان کاهش یابد. امکانات ورزشی، سالن مطالعه و حتی در خوابگاه‌های بزرگ، نمایندگی کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها باید وجود و حضور داشته‌ باشند. به نقل از پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، وضعیت زندگی دانشجویان در خوابگاه مطلوب نیست. مواجهه بودن باخوابگاه هایی که چند برابر ظرفیت خود دانشجو پذیرش می کنند، اقامت در خوابگاه های کهنه و قدیمی بر بهره وری علمی و سلامت روان ساکنین خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه پسرانه و دخترانه  تأثیرات منفی برجای می گذارد. سازماندهی مناسب خوابگاه و مدیریت صحیح آن، می تواند باعث به وجود آمدن خانواده بزرگی شود که در آن دانشجویان از هر نظر به یکدیگر کمک می کنند.

پانسیون تهران

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی،خوابگاه کارمندی،خوابگاه دخترانه،خوابگاه دخترانه تهران،خوابگاه پسرانه تهران،خوابگاه پسرانه،پانسیون کارمندی،پانسیون دانشجویی،پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها