اهمیت رعایت استانداردها در ساختمان خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1398/10/01 تعداد بازدید:‌ 266 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

اهمیت رعایت استانداردها در ساختمان خوابگاه
تعریف فضا در معماری:

منظور از فضا در معماری همان جایی است که ما در آن زندگی می کنیم. ساختمان محل زندگی ما همان فضایی است که در آن خود را از عوامل طبیعی و انسانی بیرون از آن محافظت می کنیم و در آن آرام می گیریم. فضاهایی که در ساخت و ساز ساختمان یک خوابگاه باید در نظر گرفته شود طبیعتا باید مشابه به فضاهای به کارگرفته شده در ساختمان ها و معماری های عمومی باشد. به عنوان مثال باید حتما به میزان نورگیری ساختمان و فضاهای داخلی آن توجه داشت و مواظب بود که از این نظر موقعیت خوبی داشته باشد. همچنین امکان تهویه ی هوا نیز در فضا های عمومی مانند حمام، سرویس های بهداشتی، سالن نمازخانه، سالن کتابخانه، سالن ورزش و... وجود داشته باشد. لذا نورگیری در فضاهای ساختمانی به ویژه ساختمان های عمومی خوابگاه، پانسیون پسرانه و اقامتگاه دخترانه در تهران باید به گونه ای باشد که هم نور غرب و هم نور شرق را به مقدار کافی دریافت کند.

پانسیون تهران
اهمیت نورها در معماری ساختمان خوابگاه:

نورها در معماری ساختمان خوابگاه دخترانه و خوابگاه پسرانه تهران که اکثر ساختمان ها چندین طبقه و امکان تابش مستقیم نور در کل روز به فضای داخلی خوابگاه وجود ندارد، به دو نوع تقسیم می شود که عبارتست از:

نور درجه یک: در معماری نور روز و نور خورشید را نور درجه یک می نامند. البته این نورها باید به صورت مستقیم به فضای داخلی خوابگاه دانشجویی و خوابگاه دخترانه در تهران بتابد تا بتوان آن ها را جزء نور درجه اول دسته بندی کرد.

نور درجه دو: اگر نور خورشید و نور روز به صورت غیر مستقیم به فضای داخلی خوابگاه بتابد در دسته نور درجه دو دسته بندی می شود. مانند نوری که از یک نورگیر یا از پشت شیشه به فضای خوابگاه می تابد.

خوابگاه در تهران

همواره در طراحی ساختمان های مسکونی شخصی و عمومی بر این نکته تأکید می شود که نوری که باید به اتاق خواب بتابد در گروه دوم یعنی نور درجه دوم قرار داشته باشد، اما به دلیل اینکه طراحی ساختمان خوابگاه به صورت پلان آزاد است، در طراحی آن شاید ممکن نباشد که تمامی اتاق ها را در معرض نور درجه دوم قرار داد. به هرحال باید سعی داشت تا اتاق ها و دیگر فضاهای پانسیون دانشجویی در تهران نور مناسبی را دریافت نمایند. با توجه به طلوع و غروب منظم آفتاب در سرزمین ما از طرف شرق به غرب، معمارهایی که در زمینه نقشه کشی و ساخت و ساز ساختمان خوابگاه به عنوان یک ساختمان عمومی فعالیت می کنند، باید توجه داشته باشند که خورشید هنگام صبح در قسمت شمال شرقی ساختمان خوابگاه قرار دارد و در هنگام ظهر به میانه ی آسمان می آید و نزدیکی بعداز ظهر نیز به سمت بدنه غربی ساختمان خوابگاه، اقامتگاه یا پانسیون می آید تا به سمت مقصد خود یعنی غرب حرکت کند.

اقامتگاه دخترانه تهران

اما باید توجه داشت که نور هنگام صبح به قسمت شرقی ساختمان خوابگاه دانشجویی می تابد. به این ترتیب جهت نور صبح که ملایم و دلنشین تر است باید به قسمت بدنه شرقی و شمال شرقی ساختمان خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه پسرانه و دخترانه بتابد. به این ترتیب بهتر است که پنجره های این قسمت با وسعت سطح بیشتری نسبت به بدنه غربی ساختمان خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون در تهران باشند. طبیعی است که بدنه غربی ساختمان خوابگاه در هنگام بعداز ظهر نور مناسبی تأمین نمی کند و نوری که عاید فضاهای ساختمان خوابگاه می شود، نوری است که قسمت زیادی از ساختمان را در بر می گیرد.

خوابگاه پسرانه تهران

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی،خوابگاه کارمندی،خوابگاه دخترانه،خوابگاه دخترانه تهران،خوابگاه پسرانه تهران،خوابگاه پسرانه،پانسیون کارمندی،پانسیون دانشجویی،پانسیون دخترانه،پانسیون پسرانه از تمامی کشور میتوانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها