اهمیت ثبات فکری در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1397/07/08 تعداد بازدید:‌ 218 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

اهمیت ثبات فکری در خوابگاه

اهمیت ثبات فکری در خوابگاه:

یکی از مهمترین اختلالات شخصیتی در بین افراد با سنین و شرایط زندگی متفاوت، عدم وجود ثبات در افکار و به دنبال آن، تزلزل در تصمیمات و برنامه ریزی ها است. زمانی که فرد در منزل و در جمع خانواده زندگی می کند، به دلیل بهره مند بودن از نیروی مشاوره و همفکری با اعضای خانواده، ممکن است تا مدت طولانی متوجه وجود این ضعف در شخصیت خود نباشد. زیرا به دلیل پشتیبانی های موجود از طرف والدین و دیگر اعضای خانواده از آسیب های ناشی از تصمیمات ناصحیح مصون می ماند. به عبارت دیگر زمانی که فرد زندگی مستقل را آغاز می کند، در معرض آسیب های جدید قرار می گیرد که اهمیت ثبات فکری در این مرحله به وضوح برای فرد نشان داده می شود. نشانه های وجود ثبات فکری در دانشجویان و دیگر ساکنین خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های کارمندی دانشجویی خودگردان را می توان به راحتی و در طی داشتن یک تعامل اجتماعی کوتاه در مکانی مانند خوابگاه احساس کرد. زیرا فرد طی یک هفته زندگی در خوابگاه با تصمیمات متنوع و فراوانی روبه رو می شود که هرچند در ظاهر این تصمیمات چندان بزرگ نیستند، اما برای دوران زندگی در خوابگاه به میزان قابل توجهی مهم هستند. در ادامه مطلب به چند مورد اشاره می شود که از طریق آن ها می توان به داشتن ثبات فکری و اهمیت آن در زندگی دانشجویان و دیگر ساکنین خوابگاه های دانشجویی کارمندی پسرانه و دخترانه پی برد.

خوابگاه پسرانه

سلامت جسمانی:

هرچند نتایجی مبنی بر وجود تفاوت در بین علائم جسمانی دانشجویان و دیگر ساکنین اقامتگاه های خودگردان و خوابگاه های دولتی و تأثیر آن بر ثبات فکری دانشجویان وجود ندارد، اما انکار شدنی نیست که بی ثباتی در مسائل روان شناختی سبب می شود فرد روحیه ورزش کردن و بهره مند شدن از مقدار کافی ورزش را از دست بدهد. یکی از علائم جسمانی در بین ساکنین خوابگاه که می تواند نشان دهنده عدم وجود ثبات فکری و شخصیتی باشد، کاهش زمان ورزش کردن است که از روی علائم حرکتی محسوس است. زیرا زمانی که فرد زمان کافی به ورزش کردن اختصاص ندهد، اثرات منفی آن بر علائم حرکتی امکان پذیر است.

پانسیون دخترانه

خوابگاه های دانشجویی کارمندی دخترانه و پسرانه به محل اقامت موقت و بلند مدت جوانان تبدیل شده است که مشغول تحصیل هستند و دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز تعداد زیادی از ساکنین را تشکیل می دهند. مطالعات نشان داده است که عملکرد تحصیلی می تواند معرف خوبی از ثبات فکری و شخصیتی دانشجویان ساکن در خوابگاه باشد. باید توجه داشت که ثبات ذهنی دانشجویان ساکن در خوابگاه ها و اقامتگاه های پسرانه و دخترانه می تواند با تأمین آرامش در خوابگاه بازسازی شود اما لازمه این امر وجود یک محیط همانند خانه و بهره مند بودن از حمایت والدین از راه دور است.

خوابگاه دخترانه

اضطراب های روانی و ترس داشتن زندگی دور از امنیت:

شروع زندگی دور از امنیت خانواده و دور از هدایت والدین نیازمند تنظیم برنامه های زیادی است. برای دانشجویانی که مجبور به اقامت در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و پانسیون های کارمندی دانشجویی دخترانه و پسرانه می شوند، عذاب ذهنی ناشی از عدم وجود ثبات فکری آزار دهنده است. به ویژه ترس از تنهایی که می تواند اثرات منفی بر قدرت تصمیم گیری ساکنین داشته باشد. با توجه به اینکه هر دانشجویی به طور روانشناختی به اندازه کافی بالغ نیست تا تنهایی خود را به نتایج مثبت تبدیل کند، پس باید از دانشجویان برجسته تر یاد بگیرد که چگونه با پروسه های دلبستگی و تفکیک موقعیت های بین فردی در رشد مسائل روان شناختی و ایجاد هویت منحصر به فرد خود کمک کند. کسانی که موفق به یادگیری نحوه مدیریت وضعیت استرس خود هستند، از عواقب ناخوشایند و ناراحت کننده ناشی از تناقض های اجتماعی و عاطفی مصون می مانند.

مطالب بیشتر و خوابگاه های خودگردان دانشجویی کارمندی را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها