امکانات در خوابگاه دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1398/07/25 تعداد بازدید:‌ 198 دسته‌بندی: خوابگاه تهران

امکانات در خوابگاه دانشجویی
امکانات در خوابگاه دانشجویی:

کمبود امکانات در خوابگاه دانشجویی دخترانه و پسرانه همواره از مباحث داغ جمع های دانشجویی و ساکنین خوابگاه ها می باشد. این دغدغه و نگرانی ها از خوابگاه هایی که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می کنند فراتر رفته و در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه های آزاد نیز به وضوح دیده می شود. ساختمان هایی با بافت های قدیمی و فرسوده، که تنها با گذاشتن چند تخت در اتاق های محدود آن، به طور رسمی نام خوابگاه دانشجویی را به خود گرفته است. برخی از خوابگاه در تهران و دیگر شهرها چنان قدیمی است که در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله و یا آتش سوزی هیچگونه استحکام و امنیتی ندارند.

پانسیون دانشجویی

وسایل قدیمی و فرسوده که در خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون پسرانه و دخترانه استفاده می شود، از بوفه و کمدها گرفته تا گاز، یخچال و تخت های پر سروصدا، همگی دچار استهلاک شدید شده و باید از رده خارج شوند. شوفاژهایی که دیگر تعمیرات بر آن ها اثری ندارد و کولرهایی که فقط صدای گوش خراش تولید می کنند، همگی از کمبود هایی است که در برخی خوابگاه ها، آرامش را از ساکنین سلب کرده است. موارد ذکر شده بر هیچ کس، به ویژه بر دانشجویان و خانواده و نزدیکان آن ها پوشیده نیست. چه بسیارند طومارهایی که توسط دختران و پسران ساکن در خوابگاه های دولتی و خودگردان، جهت رسیدگی به مشکلات و کمبودهای خوابگاه ها، امضا شدند و بی نتیجه ماند.

امکانات فرسوده و عدم توجه به بیت المال:

مشکلات مربوط به خوابگاه ها و کمبود امکانات موجود در آن، هرگز به صورت ریشه ای، پیگیری نشده است. در سال های اخیر با توجه به رشد سریع حضور دانشجویان در انواع دانشگاه های دولتی و غیر دولتی، مشکلات مربوط به خوابگاه و اقامتگاه دانشجویی نیز چندین برابر شده است. از یک جهت، کمبود امکانات خوابگاه و همچنین نبود یا اختصاص ندادن بودجه برای فراهم کردن امکانات بهتر و از طرف دیگر بی ملاحضگی ساکنین خوابگاه، باعث عمیق تر شدن این مشکلات شده است. با این حال، هر سال با ورود دانشجویان جدیدالورود به دانشگاه ها، تعدادی از دانشگاه های کشور به افتتاح ساختمان های جدید خوابگاه می پردازند و خوابگاه های نوساز با تمام امکانات تمیز و جدید را به متقاضیان خوابگاه ارائه می دهند. اتاق هایی با موکت و گاهأ فرش نو، کمدهای شیک و تمیز، تخت های سالم و…، اما در کمال تأسف با پایان یافتن سال تحصیلی و تخلیه خوابگاه، چنان آسیب هایی از طرف ساکنین به وسایل و امکانات خوابگاه وارد شده است، انگار چندین سال است که این وسایل مورد استفاده ی عمومی قرار گرفته است. بی شک، درهای شکسته شده، یخچال های سوخته، دیوارهای سوراخ شده با میخ و… بیشتر از آنکه سبب نگرانی مسئولین برای جبران هزینه ها و زیان های وارد شده باشد، سبب ابراز تأسف از برخورد قشر تحصیلکرده و جوان جامعه با وسایل بیت المال است.

خوابگاه تهران
وظیفه نگهداری از وسایل:

بهتر است گاهی رفتارهای خود را نیز مورد سنجش قرار دهیم. وسایلی که در خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون دخترانه برای مدت موقتی در اختیار ما قرار می گیرد، یک امانت است که باید سالم تحویل داده شود. امکاناتی هر چند کم و کهنه باید مانند اموال شخصی محافظت شوند. ملاحضاتی هرچند کم و سطحی، می تواند سبب کاهش استهلاک شود تا بتوان سال های بیشتری از آن وسایل استفاده کرد. در کشور ما، همچنان که خوابگاه ها نیاز به نوسازی و بهبود امکانات رفاهی دارند، فرهنگ استفاده از اموال بیت المال نیز نیاز به ارتقاء دارد.

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی ،پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها