اقامت دختران در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1398/06/11 تعداد بازدید:‌ 535 دسته‌بندی: خوابگاه

اقامت دختران در خوابگاه

استقلال دختران در خوابگاه

خوابگاه محل اقامتی موقت برای اقشار گوناگون جوانان محسوب می شود. داشتن تحصیلات عالی و یافتن شغل مناسب یکی از دغدغه های مهم جوانان است. این دو عامل مهم همواره باعث نقل و انتقال های گسترده ای شده است. این جابجایی ها شامل مهاجرت از یک شهر به شهر دیگر و یا از کشوری به کشور دیگر می شود. طی چند سال اخیر و با ایجاد تغییرات گسترده در نوع نگرش جامعه به تحصیل دختران، ورود دانشجویان دختر به عرصه دانشگاه و افزایش آزادی عمل برای ماندن در یک شهر غیر بومی برای ادامه تحصیل و یافتن شغل مناسب، چشم گپر بوده است. بدون شک، افزایش سطح آگاهی جامعه و یکسان نگاه کردن به دختران و پسران در خانواده و جامعه، تأثیر بسیاری بر وقوع و پذیرفتن این تغییرات داشته است. اما جامعه تا چه اندازه بستر مناسب برای حضور دختران در شهرهای بزرگ را فراهم کرده است.

خوابگاه

زیر ساخت های مورد نیاز برای اقامت دختران در خوابگاه

خوابگاه دخترانه و زندگی در آن در شهرهای مختلف و موقعیت های گوناگون می تواند برای تمامی افراد به یک شکل نباشد. بسیاری از دختران جوان ساکن خوابگاه تهران و دیگر خوابگاه ها دارای احساسات مختلفی در مواجهه با این محل اقامت جدید هستند. با وجود تمامی این اختلافات، میزان پرداختن به زیرساخت های مورد نیاز برای یک اقامت خوب و دلچسب در خوابگاه دخترانه تهران، یک اصل اساسی است. از جمله این زیرساخت ها می توان به کاهش مشکلات مربوط به رفت و آمد دختران دانشجو از شهر محل اقامت خود به شهر جدید اشاره کرد. چنانچه این افراد بتوانند به راحتی و امنیت بالایی از شهرهای محل زندگی خود به شهر جدید رفت و آمد کنند، بدون شک اقامت آنها در پانسیون دخترانه تهران نیز با کمترین مشکل همراه خواهد بود.

خوابگاه به خودی خود محلی امن و به دور از مخاطرات مختلف است. مسئولین خوابگاه خودگردان و دولتی نهایت سعی خود را در تامین امنیت و آسایش ساکنین خود به کار می گیرند. با این وجود در بسیاری از موارد عدم امنیت در بستر جامعه می تواند سنگ های بزرگی را جلوی پای افراد برای اقامت در اقامتگاه دخترانه و پسرانه بیندازد. بنابراین یکی از بهترین موارد رسیدگی به زیرساخت های جامعه برای اقامت دختران در خوابگاه، افزایش امنیت در بطن جامعه می باشد.

خوابگاه تهران

زندگی در خوابگاه دخترانه

سیر صعودی حضور دانشجویان و کارمندان دختر در شهرهای بزرگی مانند تهران، باعث به وجود آمدن خوابگاه و پانسیون دخترانه در تهران و دیگر شهرها شده است. این پانسیون های مختلف با دامنه وسیعی از امکانات در حال فعالیت هستند. مسکن های دانشجویی دخترانه گاهی دارای کمبود و کاستی هایی هستند که همین موارد باعث عدم اطمینان برخی از خانواده ها جهت استفاده از خوابگاه شده است. برخی از این مکان های اقامتی از نظر امنیتی به درستی غربال نشده اند و نظارت مناسبی بر آن ها وجود ندارد. این شرایط بیانگر وجود نا امنی برای دختران دور از خانواده است. برای جامعه دخترانی که به قصد داشتن تحصیلات و شغل بهتر به شهرهای بزرگ نقل مکان می کنند، فراهم نشدن شرایط حداقلی جای تاسف و تأثر است. منظور از فراهم نشدن، کمبود خوابگاه و پانسیون نیست، بلکه منظور خوابگاه مطمئن با امکانات و کیفیت نسبتا خوب یا قابل قبول است.

خوابگاه دخترانه

مزیت وجود خوابگاه و پانسیون خودگردان در سطح شهری مانند تهران که برای بسیاری از دختران و پسران جوان، غیر قابل انکار است. زیرا با پرداخت هزینه کمتر می توانند سقفی برای زندگی داشته باشند. این کار باعث می شود که مجبور به گرفتن خانه های اجاره ای کوچک با فضای محدود و قیمت های بالا نباشند. اما روبه رو شدن با مشکلات متعددی در هنگام یافتن خوابگاه و پانسیون دخترانه در تهران و پس از آن مواجه شدن با کمبودها و مشکلات موجود در آن ها، شرایط زندگی را سخت تر می کند. بهبود این شرایط تنها با افزایش نظارت نهادهای مربوطه حاصل می شود.

پانسیون تهران

نظارت بر خوابگاه 

بخش دولتی و بخش خصوصی که وظیفه نظارت بر فعالیت خوابگاه و پانسیون ها را بر عهده دارند، نباید به بازدیدهای یک بار در سال بسنده کنند. گفتگو با ساکنین خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه دخترانه و پسرانه و گوش دادن به شکایات و اعتراضات آن ها، تنها راه درک مشکلات موجود است. با توجه به محدود بدون خوابگاه های دولتی، مسئولیت سنگین تری بر دوش بخش خصوصی قرار گرفته است. این مسئولیت تنها محدود به تعیین ساعات ورود و خروج نیست، بلکه مهمترین آن برخورد با فعالیت خوابگاه و پانسیون پسرانه تهران است. برخی از آنها بدون مجوز مشغول فعالیت هستند و مشکلات بسیاری را به بار آورده اند.

برای دختر جوانی که به قصد ادامه تحصیل یا داشتن شغل مناسب به شهری مانند تهران می آید، داشتن مکان مناسب برای اقامت یک شانس بزرگ است. این مساله در کنار زندگی با افرادی که از نظر سن و سال و اهداف به او شبیه هستند یک تشویق برای پیشرفت بهتر، به شمار می آید. خوابگاه های دانشجویی و کارمندی با نظارت درست، می توانند اجتماع کوچکی برای رشد فکری و تعالی جوانان باشند. به همین دلیل تلاش در برقراری امنیت و ایجاد رفاه نسبی، به کاهش مشکلات رایج در خوابگاه و پانسیون منجر خواهد شد. این کار به نوبه خود به حفظ و افزایش عزت نفس دختران جامعه کمک خواهد کرد.

اقامتگاه

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی ،پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها