افسردگی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/09/29 تعداد بازدید:‌ 595 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

افسردگی در خوابگاه

تأثیر زندگی در خوابگاه بر بروز افسردگی:

افسردگی از بیمار های شایع اعصاب و روان است که با بروز آن، احساس بیمارگونه غم و اندوه به فرد دست می دهد. دانشجویان ساکن در خوابگاه، به دلایل متعدد از جمله سن و سال حساس که بیشتر جوان و نوجوان هستند، دوری از خانواده، عدم وجود تکیه گاه امن، برخورد با افراد مشکل دار، عدم شناخت درست از دانشگاه و رشته دانشگاهی و... بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند. خوابگاه به عنوان محل زندگی دانشجو در یک شهر غریب، اثرات مهمی بر روحیات فرد می گذارد.خوابگاه در تهران

طبق تحقیقات انجام شده، خوابگاه هایی که استانداردهای لازم در فراهم کردن رفاه ساکنین را فراهم می کنند و از افراد منظم و وظیفه شناس به عنوان مسئول خوابگاه بهره می گیرند، مشکلاتی مانند بروز افسردگی، پرخاشگری، خودکشی و.. را در دانشجویان ساکن، به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. همچنین خوابگاه هایی که زیر نظر قوانین وزارت علوم و دانشگاه ها فعالیت می کنند، با  تعیین مقررات و نظارت بر اجرای آن، از فراهم شدن زمینه برای بروز آسیب های اجتماعی جلوگیری می کنند. همین امر تا حدود زیادی دانشجو را از انجام کارهایی که بعدها حس پشیمانی، سرخوردگی و افسردگی را در او تقویت می کند، کاهش می دهد.

خوابگاه ارزان قیمت

راهکارهای مقابله با رشد افسردگی در میان دانشجویان

( نهادهای غیر دولتی):

نتایج مطالعات مختلفی که در زمینه سلامت روان دانشجویان انجام شده است، بیانگر وجود افسردگی در میان این قشر مهم از جامعه است. برای کاهش استرس های مختلف باید تدابیر جدی اتخاذ کرد که اولین قدم، کشف و پیگیری منبع ایجاد این استرس ها است.

 خانواده:

خانواده همواره اولین تکیه گاه فرد در جامعه است. بهترین راهکار برای جلوگیری یا کاهش خطر بروز افسردگی، برقراری ارتباط صمیمانه خانواده با فرد جوان است. به ویژه دانشجویان ساکن خوابگاه نیاز به ارتباط قوی و صمیمی تری با اعضای خانواده خود دارند. والدین و دیگر اعضای خانواده می توانند با برقراری تماس های مکرر تغییرات خلقی، سطوح استرس و چالش را کنترل کنند. این تماس ها باید به دور از سرزنش و عصبانیت باشد.

دوست یا هم اتاقی:

دوست یا هم اتاقی، اولین کسانی هستند که متوجه ایجاد تغییرات روحی درافراد می شوند. احساس مسئولیت در قبال دوستان و هم اتاقی ها تا میزان زیادی شیوع افسردگی را کاهش می دهد. وجود محیطی امن و دوستانه که بتواند شرایط برای درد دل را فراهم کند باعث تخلیه روحی افراد می شود و در نتیجه رشد افسردگی و حاد شدن بیماری را کاهش داده، یا از بین می برد. یک هم اتاقی خوب، می تواند با دیدن اولین علائم افسردگی، دوست خود را قانع کند که به یک مشاور یا روانشناس مراجعه کند. گاهی اوقات این قانع کردن بهترین نتیجه یک ملاقات یا دردل دوستانه است. اما اگر فرد حاضر به انجام چنین کاری نشد، هم اتاقی با تماس گرفتن با خانواده و یا مشاوره گرفتن از افراد با تجربه تر، می تواند کمک شایانی در بهبود بیماری داشته باشد.

خوابگاه پسرانه

خود فرد:

بدون شک هیچ کس نمی تواند به اندازه خودتان به شما کمک کند. پس همواره برای شناخت و کاوش در روحیات خود، کنجکاو باشید. اگر شما به عنوان یک دانشجو یا فرد ساکن خوابگاه، هرگونه احساس نا امیدی، ضعف روحی، گوشه گیری و عصبانیت های افراطی و... را در خود مشاهده کردید، به یاد بیاورید که این ها، چیزهایی نیست که شما می خواهید یک عمر با آن زندگی کنید. برای کمک به خود تلاش کنید. زیر بار شکست ها نروید و به نیروی جوانی خود ایمان داشته باشید.

خوابگاه دخترانه

منبع: محمدرضا فروتنی، بررسی افسردگی در دانشجویان مراکز آموزش عالی

پانسیون/ خوابگاه/ اقامتگاه های بیشتر را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها