افسردگی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/09/28 تعداد بازدید:‌ 352 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

افسردگی در خوابگاه

آنچه باید در مورد سلامت روان در خوابگاه ها بدانید:

این مطلب قصد ندارد سال های دوران دانشگاه و زندگی در خوابگاه را به چالش بکشد، زیرا بدون شک برای بسیار از دانشجویان، این دوره از زندگی، بسیار پرهیجان و جذاب بوده است. به ویژه برای افرادی که در 3 یا 4 دهه گذشته، زندگی در خوابگاه را تجربه کرده اند، زیرا در چند دهه گذشته بحث هایی مانند افسردگی کم رنگ بوده وعلائم نشان دهنده این بیماری ناخوشایند، به طوری که امروزه رایج است، قابل مشاهده نبوده است. با نهایت تأسف باید گفت که طی دهه گذشته افسردگی در بین دانشجویان به ویژه در بین دانشجویان ساکن در خوابگاه افزایش یافته است، مطالعات نشان می دهد این امر تنها محدود به کشور ما نیست، بالا رفتن آمار این بیماری حتی در کشورهای توسعه یافته نیز با شدت در حال پیشرفت است. متخصصین دلایل افزایش این بیماری در بین دانشجویان را توضیح می دهند و راهکارهای پیشنهادی برای بهبود این وضعیت را بیان می کنند. در این مطالب تا حدودی به بیان دلایل ایجاد افسردگی و راه های درمان آن پرداخته شده است.

اقامتگاه پسرانه با فول امکانات

تشخیص زودهنگام:

بی شک، تشخیص زود هنگام، بهترین کلید در درمان هر بیماری است. با شناخت علائم اولیه ناشی از افسردگی، اگر بیمار در حداقل زمان ممکن به پزشک مراجعه کند و به مصرف داروهای تجویز شده بپردازد، در اسرع زمان بهبود می یابد و قادر به بازیابی عملکرد طبیعی خود خواهد بود. طبق آمارهای گزارش شده، میزان بروز افسردگی در دانشجویان ساکن در خوابگاه ها از دیگر دانشجویان شایع تر است. عوامل بسیاری در این زمینه تأثیرگذار هستند.

پانسیون ارزان دخترانه

عوامل مؤثر در بروز افسردگی:

با ورود به دانشگاه، دانشجو با تنش هایی روبه رو خواهد شد که قبلأ آن ها را تجربه نکرده است. برای اولین بار فرد جوان بدون مشورت با خانواده به انجام امور خود می پردازد در نتیجه مجبور خواهد بود، به تنهایی عواقب تصمیمات خود را بر عهده بگیرد، این امر موجب می شود اولین عامل استرس زا برای دانشجویان به ویژه دانشجویانی که ساکن خوابگاه هستند، فراهم شود. دانشجو به طور ناگهانی خود را در احاطه درس هایی می بیند که بسیار سنگین تر از درس های دبیرستان است، به طوری که گاهی مفاهیم کتاب های دانشگاهی در مقایسه با دبیرستان برایش متفاوت می شود. به طور خود به خود زمینه کاهش اعتماد به نفس فراهم شده و در پایان ترم، افت شدیدی در نمرات به وجود می آید. برخی از دانشجویان خیلی زود خود را با این مسئله وفق می دهند و فقط در فکر پاس شدن درس ها هستند، اما برخی دیگر با هجوم افکار منفی مانند نمره معدل پایانی، مشروط شدن، هزینه ای که باید بابت درس های افتاده بپردازند، فارغ التحصیل نشدن در موعد مقرر و... روبه رو خواهند شد. متأسفانه گاهی خانواده ها در این شرایط در کنار فرزندان خود نیستند وحتی با جبهه گیری، به سرزنش فرزندان خود و بدتر شدن شرایط روحی آن ها می پردازند. بی شک این کار نتیجه معکوس خواهد داشت، زیرا فرد چون دلگرمی برای دردل با افراد خانواده نخواهد داشت یا به تنهایی مطلق و یا به آغوش نا امن جامعه پناه خواهد برد. در پسران، ملحق شدن به جمع افراد مصرف کننده دخانیات و در دختران، پیوستن با گروه هایی که از سر شیطنت و جوانی به فراموش کردن ارزش های اخلاقی می پردازند، از پیامدهای جامعه نا امن است. همین کارها به افسردگی و سرخوردگی دانشجویان ساکن در خوابگاه، دامن می زند.

پانسیون پسرانه در تهران

هجوم افکار منفی:

در کنار اتفاقات ذکر شده، افکار منفی مانند ناامیدی از وضعیت آینده، مواجه شدن با مشکلات عدیده در هنگام پیاده سازی ایده ها، شکست در برنامه ها، متعادل نبودن نیازها با امکانات و... بر این تشویش های فکری دامن خواهد زد. متاسفانه این وضعیت ناخوشایند در تمامی رشته ها، دانشگاه ها و خوابگاه ها مشهود است و محدود به مکان ، زمان و موقعیت خاصی نمی باشد...

مطالب بیشتر و خوابگاه های خودگردان دانشجویی کارمندی را در وبسایت خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها