ارزیابی عملکرد پانسیون ها

بشرا یعقوبیان 1397/03/14 تعداد بازدید:‌ 501 دسته‌بندی: پانسیون

ارزیابی عملکرد پانسیون ها

تفاوت پانسیون و خوابگاه:

یکی از سوالات رایج در بین متقاضیان و حتی ساکنین پانسیون ها خوابگاه های خودگردان دخترانه و پسرانه، تفاوت خوابگاه با پانسیون است. واژه پانسیون و استفاده از آن به عنوان محل های اقامتی کوتاه و بلند مدت، قدمت زیادی در جهان و ایران دارد، با این حال برای بسیاری از دانشجویان و دیگر متقاضیان خوابگاه ها و اقامتگاه های خودگردان کارمندی دانشجویی، همچنان واژه نا آشنایی به شمار می رود. این دسته از متقاضیان برای بار اول، زمانی که برای ادامه تحصیل و یا به دلیل شغل خود، قصد آمدن به تهران یا دیگر کلان شهرهای ایران را دارند، با تکرار این کلمه در اینترنت و دیگر آگهی های مربوط به اقامتگاه های موقت روبه رو می شوند.

پانسیون دخترانه

گرچه تفاوت بین پانسیون ها و خوابگاه ها در دیگر کشورهای خارجی بسیار قابل توجه است، اما در کشور ما یک ساختمان با چند اتاق و آشپزخانه که به امکانات اولیه مانند تخت، یخچال، گاز و... مجهز باشد، می تواند پانسیون و خوابگاه تلقی شود. به عبارت دیگر تقریبأ تفاوتی در بین سطح امکانات پانسیون ها و خوابگاه های کارمندی دانشجویی پسرانه و دخترانه مشاهده نمی شود. علاوه بر تفاوت در واژه، مهمترین تفاوت در بین این دو مکان موقت اقامتی، مربوط به نهادها و ارگان های دولتی است که برای داشتن فعالیت قانونی باید مجوز خود را از این نهادها کسب کنند. خوابگاه های خودگردان در هر استان از طریق شورای نظارت و ارزیابی استان مربوطه، اقدام به دریافت مجوز می کنند. به این صورت، شورای نظارت و ارزیابی نسبت به ساماندهی خوابگاه های خودگردان و صدور مجوز فعالیت این خوابگاه ها اقدام می کند. البته ناگفته نماند که کمیته ساماندهی خوابگاه های خودگردان هر استان، زیر نظر کمیسیون دانشجویی همان استان فعالیت می کند.

پانسیون پسرانه

اما در مورد مجوز فعالیت پانسیون ها شرایط متفاوت است، به طوری که سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، مجوز فعالیت پانسیون ها را صادر می کند. زیرا پانسیون ها در اصل مکان هایی برای اقامت مسافران بوده است. اما به مرور و با رشد جمعیت دانشجویان و کارمندان متقاضی خوابگاه، این پانسیون ها به مکان اصلی اقامت بسیاری از جوانان تبدیل شده است. به طور طبیعی پانسیون ها باید ارائه دهنده امکانات ویژه ای مانند صبحانه رایگان، سرویس های بهداشتی و حمام مجزا، سلف سرویس و دیگر امکاناتی شبیه به هاستل ها یا مسافرخانه ها باشد، اما در اکثر پانسیون های ایران، امکانات بسیار محدودتر از حداقل ها می باشد. همچنین پس از دریافت مجوز برای فعالیت قانونی، متأسفانه نظارت چندانی بر فعالیت پانسیون ها نمی شود و این امر، اولین عامل بروز مشکلات بسیاری در پانسیون های خودگردان پسرانه و دخترانه شده است.

پانسیون کارمندی دانشجویی

 ارزیابی عملکرد پانسیون ها:

مهمترین عامل برای انحراف هر صنف و حرفه ای، عدم وجود نظارت و ارزیابی مداوم در عملکرد آن است. پانسیون ها با توجه به ارتباط مستقیمی که با متقاضیان دارند، یکی از مراکز مهم مورد استفاده می باشند که نبود نظارت بر فعالیت آنان، می تواند موجب آسیب های مالی و معنوی متعددی به ساکنین شود. وجود پانسیون هایی با فعالیت غیر قانونی موجب می شود، دیگر پانسیون هایی که دارای فعالیت قانونی هستند و در تأمین امکانات رفاهی و ارائه دیگر خدمات کوتاهی نمی کنند، در زیر هاله ای از بدنامی پنهان بمانند. اهمیت ارزیابی و رتبه بندی پانسیون ها در این است که دانشجویان و کارمندان متقاضی پانسیون های کارمندی دانشجویی دخترانه و پسرانه، بتوانند با آسودگی خاطر در مکان هایی اقامت داشته باشند که زیر نظر ارگان های دولتی فعالیت می کنند و در صورت بروز هرگونه مشکل، می توانند از یک ارگان دولتی کمک بگیرند.

پانسیون خودگردان در تهران

به طور کلی عدم وجود ارزیابی دقیق بر فعالیت پانسیون ها سبب شده است، بستر تخلف برای بسیاری از سودجویان فراهم شود و در این میان تنها ساکنین پانسیون ها متحمل آسیب های زیادی شده اند.

خوابگاه/ اقامتگاه/ پانسیون های ارزان قیمت را در خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها