اجتناب از خشونت کلامی در خوابگاه دانشجویی

بشرا یعقوبیان 1400/11/22 تعداد بازدید:‌ 363 دسته‌بندی: خوابگاه دانشجویی

اجتناب از خشونت کلامی در خوابگاه دانشجویی

زمانی که از خشونت اسم برده می شود، توجه اغلب افراد به سمت خشونت های فیزیکی و جسمی معطوف می شود. البته برکسی پوشیده نیست که خشونت جسمی، یکی از سطوح بالای خشونت علیه انسان ها به شمار آمده و طبعات جبران ناپذیری در زندگی فرد خشونت دیده برجای می گذارد. اما نباید خشونت علیه انسان ها را تنها به خشونت جسمی محدود کنیم. در سرتاسر جهان روزانه انسان ها در معرض اشکال مختلفی از خشونت قرار می گیرند. خشونت جسمی، خشونت جنسی، خشونت رفتاری و در نهایت خشونت کلامی که یکی از نامرئی ترین و در عین حال مخرب ترین نوع خشونت علیه افراد است. ممکن است همه ما از دوران کودکی خود خاطره ای از کسی یا کسانی داشته باشیم که با حرفهایشان ما را آزار داده باشند و این مساله هنوز هم از ذهن ما پاک نشده است. همین حک شدن خاطرات تلخ کلامی از دوران کودکی نشان دهنده شدت اثرگذاری این امر مخرب بر روح و روان آدمی دارد. در این مقاله بنا داریم شما را با خشونت کلامی و اجتناب از روا داشتن آن به خود و دیگران در خوابگاه دانشجویی آشنا کنیم.

خوابگاه پسرانه دانشجویی

ابعاد مختلف خشونت کلامی در خوابگاه دانشجویی

اگرچه خشونت کلامی در خوابگاه دانشجویی را به عنوان خشونتی که از حرف و سخن برخواسته و بر دیگران اثرمی گذارد می شناسیم، اما ابعاد مختلف این نوع خشونت ممکن است زندگی فرد خشونت دیده را تحت تاثیر مستقیم قرار دهد. پیش از پرداختن به هر مساله دیگری لازم است تا ابعاد مختلف خشونت کلامی در خوابگاه دانشجویی را بشناسیم. بر همین اساس می توان گفت انواع خشونت کلامی در خوابگاه دانشجویی عبارتند از:

- تحقیر کردن

- تهمت زدن

- دادزدن و با خشونت حرف زدن

- فحش و ناسزا گفتن

- توهین کردن به جنبه های مختلف زندگی دیگران از جمله اعتقادات، رنگ پوست، نژاد و غیره

- امر و نهی کردن و دستور دادن

- بی اهمیت کردن فرد و بی محلی به او

- شماتت و سرزنش کردن

- انتقاد بیش از حد و خارج از توان فرد

مواردی که در بالا به آنها اشاره شد هر کدام می توانند مصداق خشونت کلامی در خوابگاه پسرانه و دخترانه باشند. هر یک از این انواع خشونت روا داشته به فرد می تواند ابعاد مختلفی از زندگی او را تحت تاثیر خود قرار دهد. بطور مثال شماتت و سرزنش کردن مداوم یک فرد به راحتی اعتماد بنفس وی را سلب کرده و قدرت تصمیم گیری در او به شدت پایین می آید. از طرفی دیگر امر و نهی کردن و دستور دادن به یک فرد از طرف یک یا چند هم اتاقی در خوابگاه در تهران به راحتی عزت نفس وی را خدشه دار کرده و ممکن است چنین فردی به آسانی در دام رفتارهی پرخطر گرفتار شود. 

خوابگاه دخترانه

اجتناب از خشونت کلامی در خوابگاه دانشجویی

اکنون که با تبعات و انواع خشونت کلامی در خوابگاه دانشجویی و کارمندی آشنا شدیم، لازم است راه های اجتناب از این رفتار را چه در دفاع از خود و چه در برابر دیگران بیاموزیم. محققان حوزه علم روانشناسی معتقدند افرادی که بیش از همه در معرض رفتارهای خشونت آمیز در انواع آن در دوران کودکی قرار گرفته اند، ممکن است در بزرگسالی این رفتارها را خود تکرار و توجیه کنند. مسئولیت اول ما در زمان اقامت در یک خوابگاه، مراقبت همه جانبه از سلامت جسم و روانمان می باشد. بنابراین چنانچه در یک پانسیون دخترانه و پسرانه در معرض خشونت کلامی فردی قرار دارید، بلافاصله نسبت به قطع این رفتار اقدام کرده و از آسیب بیشتر به روانتان جلوگیری کنید. بهترین راه در چنین شرایطی عوض کردن محیطی است که در آن خشونت اتفاق می افتد. گاهی هم ممکن است فردی که خشونت کلامی را اعمال می کند از طبعات رفتار خود ناآگاه باشد و با کمی صحبت دوستانه برای همیشه رفتار خود را ترک کند. 

قدم دوم اجتناب از خشونت کلامی، پیشگیری از بروز چنین رفتاری در خود ما نسبت به دیگران است. بسیاری از مواقع در خوابگاه و اقامتگاه دانشجویی بدون آنکه خودمان متوجه باشیم در حال اعمال خشونت کلامی به دیگران هستیم. یک توهین کوچک به دیگران ممکن است در ابتدا شوخی به نظر برسد اما با تکرار آن به راحتی خاطر فرد دیگر را آزرده کرده و خشونت کلامی رخ می دهد. در خوابگاه دانشجویی بسیاری از مواقع دیده شده است که چند نفر از افراد یک اتاق یا اتاق های دیگر، یک گروه تشکیل داده و افراد خارج این گروه را مورد آزار و خشونت کلامی قرار می دهند. باید توجه داشت که ماهیت جذاب حضور در یک گروه نباید ما را برآن دارد که چنین رفتار آسیب زننده ای را نسبت به هم خوابگاهی ها و هم اتاقی های خود روا داریم. 

خواب اینجا

دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها