آشپزی در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1396/11/30 تعداد بازدید:‌ 411 دسته‌بندی: زندگی در خوابگاه

آشپزی در خوابگاه

غذاهای خوابگاهی:

اکثر غذاهایی که در آشپزخانه های خوابگاه آماده می شوند، مشابه و تکراری هستند. غذاهایی که به راحتی و در کمترین زمان آماده می شوند. این وضعیت در خوابگاه های پسرانه بیشتر از خوابگاه های دخترانه می باشد، زیرا به طوری ذاتی، آنگونه که دختران ساکن در خوابگاه، برای درست کردن یک غذا، حوصله به خرج می دهند، پسران وقت نمی گذارند و به غذاهای آماده و ساندویچ ها پناه می برند. البته این بدان منظور نیست که غذاهای خوشمزه و خاص در خوابگاه درست نمی شود، بلکه کاملأ عکس این قضیه می باشد. هرچند وقت یکبار، غذاهای خانگی خوشمزه توسط دختران و پسران خوش ذوق در اقامتگاه ها، خوابگاه ها و پانسیون های دخترانه و پسرانه طبخ می شود.

خوابگاه کم جمعیت دخترانهغذاهای محلی:

به عنوان یکی از مزیت های زندگی در خوابگاه، یادگیری غذاهای جدید و محلی است. در خوابگاه، پانسیون و اقامتگاه های خودگردان و خوابگاه های پسرانه و دخترانه دولتی، ساکنین از شهرهای مختلف در یک اتاق یا یک خوابگاه در تعامل با یکدیگر زندگی می کنند. همین امر موجب رد و بدل شدن آموزه های مختلف از جمله دستور آماده کردن غذاهای مختلف بومی می شود. کشور ما به دلیل وجود قومیت ها و ملیت های مختلف، غذاهای متنوعی دارد که گاهی هر غذا تنها در یک شهر خاص درست می شود. خوابگاه موجب می شود دستور پخت این غذاها، به شهرهای دیگر نیز انتقال داده شود.

خوابگاه لوکس دانشجویی

آشپزی در خوابگاه های پسرانه:

برای خوابگاه های پسرانه، نزدیکی به سلف دانشگاه که شام و نهار را ارائه می دهد، بسیار خوشایند است. هرچند بسیاری از دانشجویان با غذاهای دانشگاه مشکل دارند، اما به هر حال خوردن غذای دانشگاه بهتر از گرسنه ماندن است. اما در خوابگاه ها، اقامتگاه ها و  پانسیون های پسرانه که ساکنین مجبور هستند خودشان آشپزی را بر عهده بگیرند، شرایط متفاوت است. زیرا غذای آماده و ارزان قیمت سلف در دسترس نمی باشد و باید زمان مشخصی برای آشپزی تعیین شود. شرایط آشپزی در خوابگاه های دانشجویی کارمندی پسرانه، تا حدودی با خوابگاه های دخترانه متفاوت است. در اکثر اتاق ها اگر شام و نهار به طوری دسته جمعی سرو شود، فردی که آشپزی بهتری دارد، اکثر مواقع وظیفه آشپزی را بر عهده دارد و دیگر اعضای اتاق مسئولیت شستن ظرف یا دم کردن چای را بر عهده می گیرند. بیشترین غذاهایی که در خوابگاه پسرانه آماده می شود، ماکارونی، املت، عدسی و انواع ساندویچ ها می باشد.

پانسیون پسرانه با فول امکانات

آشپزی در خوابگاه های دخترانه:

برخی از خوابگاه های دخترانه نیز که جزء خوابگاه های روزانه می باشند، می توانند شام های خود را در سلف رزرو کنند و یا اینکه آن را در خوابگاه تحویل بگیرند. این کار موجب صرفه جویی در هزینه و وقت دانشجویان می شود. اما در خوابگاه ها، پانسیون ها و اقامتگاه های دخترانه، دسترسی به سلف دانشگاه سخت است و دانشجویان در خوابگاه های دخترانه، مجبور به تهیه غذا در خوابگاه می باشند. به طور کلی علاقه به غذاهای آماده در بین دختران کمتر از پسران است. اکثر دختران، غذاهای هرچند ساده و تکراری که خود در خوابگاه آماده می کنند، به غذاهای بیرون ترجیح می دهند.

پانسیون ارزان در تهران

برنامه آشپزی نیز در خوابگاه های دخترانه متفاوت است. معمولا در خوابگاه ها و پانسیون های دخترانه، هر وعده یک نفر از اعضای اتاق، آشپزی را بر عهده می گیرد. این برنامه ریزی با توجه به زمان آزاد دختران تعیین می شود. همچنین در خوابگاه های دخترانه، تنوع غذاهایی که تهیه می شود بیشتر از خوابگاه ها و پانسیون های پسرانه است. زیرا در طول هفته به تعداد زیاد، انواع خورش ها پخته می شود. درست کردن انواع سالاد، دسر، شیرینی و کیک های خانگی نیز در خوابگاه های دخترانه با شور و شوق زیادی انجام می شود.

اقامتگاه کارمندی دانشجویی

اگرچه در خوابگاه به دلیل کمبود امکانات یا نداشتن وقت کافی، پخت غذاهای ساده رایج است. اما لذت خوردن این غذاها در جمع دوستان صمیمی و هم اتاقی های خوب، کم از لذت خوردن غذاهای خوشمزه و به اصطلاح مامان پز نیست.

خوابگاه/ پانسیون/ اقامتگاه های خودگردان دانشجویی کارمندی را در سایت خواب اینجا دنبال کنید.

دیدگاه‌ها