آداب معاشرت در خوابگاه

بشرا یعقوبیان 1398/09/16 تعداد بازدید:‌ 412 دسته‌بندی: خوابگاه، پانسیون، اقامتگاه

آداب معاشرت در خوابگاه
زندگی اجتماعی یک نیاز انسانی:

در علم روان شناسی، اساس زندگی هر فرد را بعد اجتماعی شخصیت وی تشکیل می دهد. به همین جهت از دیدگاه علم روانشناسی یکی از اساسی ترین و مهم ترین جنبه های شخصیت انسان، بعد اجتماعی او است و یکی از نیازهای روانی انسان، برقراری و داشتن ارتباط با سایر افراد موجود در اطراف وی است. از نظر علم جامعه شناسی نیز انسان موجودی اجتماعی است. به این معنی که آدمی فطرتاً در پی آن است که با همنوعان خود ارتباط برقرار کند تا زندگی خود را به شکل بهتری نظم و سروسامان بخشد. حقیقت این است که انسان به عنوان اشرف مخلوقات بر اساس نیازهای غریزی خود به تنهایی قادر نیست که مراحل زندگیِ سخت دنیایی را بگذراند، از این رو در اکثر موقعیت های زندگی از دیگران یاری می طلبد. به ویژه اگر در سن جوانی و در محیطی مانند محیط خوابگاه دخترانه و پسرانه باشد.

خوابگاه دخترانه
زندگی اجتماعی در خوابگاه:

زندگی در خوابگاه تهران و سایر شهرها دارای آداب و رسوم مختص به خود است. به طور کلی انسان به عنوان موجودی اجتماعی مؤظف به رعایت آداب در تمام زمینه ها است. زیرا فرد در زندگی اجتماعی قادر است زندگی دوستان و اطرافیان خود را نیز تحت تأثیر قرار دهد. این تأثیرات گاهی مثبت و سازنده و گاهی منفی و مخرب است. زندگی در خوابگاه نیز از این اصل مستثنی نیست و ساکنین یک خوابگاه یا اقامتگاه دخترانه و پسرانه از یکدیگر اثر می پذیرند. به ویژه دانشجویان ساکن در یک اتاق به دلیل تعامل دائم و صمیمی قادر هستند تأثیر بسیار زیادی بر یکدیگر داشته باشند.

پانسیون در تهران
آداب مهم معاشرت در زندگی خوابگاهی:

هر دانشجو در محیط خوابگاه، اقامتگاه و پانسیون در تهران و سایر خوابگاه های کشور از حقوق و آدابی برخوردار است که همچنان که دیگران را مؤظف می داند در رعایت حقوق وی اهتمام ورزند، خود فرد نیز مؤظف است این آداب را در قبال دیگران رعایت کند. بدیهی است یکی از ضروریات زندگی اجتماعی در محیط هایی مانند خوابگاه و اقامتگاه تهران و دیگر شهرها رعایت برخی امور است تا حقوق و مزایای دیگران حفظ شده و دانشجویان ساکن در خوابگاه نیز بتوانند با آرامش روان و بدون دغدغه های اضافی به تحصیل خود ادامه دهند. در ادامه مطلب به برخی از نکات مهم اشاره شده است که رعایت آنها در آداب رفت و آمد جهت حفظ آرامش ساکنین خوابگاه و پانسیون پسرانه و دخترانه لازم است:

اقامتگاه پسرانه

1- بهتر است وسایل شخصی خود را در بخش هایی از اتاق که متعلق به شما است قرار دهید و از گذاشتن وسایلی مانند کیف، لباس، جوراب شسته نشده و... روی تخت دیگر هم اتاقی ها اجتناب کنید. همچنین این آداب باید در تمام بخش های خوابگاه دانشجویی رعایت شود. به عنوان مثال اگر وسایلی مانند یخچال در بین چند اتاق قسمت شده است، باید مواظب بود که از وسایل دیگران عمداَ یا سهواَ استفاده نشود.

2- در زمان عبور از کنار هم خوابگاهی ها به آن ها لبخند بزنید و اگر برایتان مقدور است، سلام و مکالمه کوتاهی برقرار کنید. این کار بر روحیه ی شما و دیگران اثر مثبت خواهد گذاشت.

3- مشترک بودن مکان هایی مانند حمام یا استفاده از وسایلی مانند جاروبرقی و لباسشویی در خوابگاه خودگردان ممکن است مشکلاتی را برای ساکنین فراهم کند. پس نشانه ادب است، نوبت دیگران در استفاده از این موارد رعایت شود و در صورت استفاده در اسرع وقت به شخص دیگر که مانند شما نیازمند این وسیله است، تحویل داده شود.

خواب اینجا

 دانلود اپلیکیشن موبایل خواب اینجا(اندرودید)

کانال تلگرام خواب اینجا

پیج اینستاگرام خواب اینجا

برای مشاهده خوابگاه دانشجویی، خوابگاه کارمندی، خوابگاه دخترانه، خوابگاه دخترانه تهران، خوابگاه پسرانه تهران، خوابگاه پسرانه، پانسیون کارمندی، پانسیون دانشجویی، پانسیون دخترانه، پانسیون پسرانه از تمامی کشور می توانید به سامانه خواب اینجا مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها